Newsy
 • 22.06.21
 • Postaciom z zaakceptowaną Kartą Postaci przypominamy o obowiązku rozdzielenia sobie umiejętności w tym temacie. Więcej o umiejętnościach można poczytać w dziale mechanika
 • 15.06.21
 • Drodzy gracze. Forum znów jest otwarte. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami :) Wszystkie postacie muszą zrobić nowe KP, ale nie martwcie się, bo dotychczas zdobyte doświadczenie zostanie przeliczone na nowy system.
 • 15.06.21
 • Nastąpiły zmiany w administracji. Witamy Enasalin w roli głównego admina
Fabuła
  • Życie powraca do krainy
  • Kilka lwów, które przetrwały ostatni rok były widziane nad Urwiskiem, przywracając nadzieję na odnowę Krainy.
  • Wiele zmieniło się w krainie przez ostatni rok
  • > Po najeździe nieznanych napastników zapanował chaos w krainie. Dotychczasowe stada przestały istnieć a wiele osobników zaginęło. Nie sposób powiedzieć czy ich dziedzictwo przetrwa czy też nowe grupy zamieszkają wolne tereny.
  • > Zakątek Przodków, skąd do świata napływała magia, został zniszczony. Era magii w krainie się skończyła i cuda wykraczające poza moc szamanów mogą już nigdy nie być widziane przez śmiertelników.
Stada

przywódca:

przywódca:

przywódca:

x
Suwak
Lwia Skała Wodopój Las Kanion Termitiery Jezioro ZZ Wulkan Góry LS Jaskinie Kilimandżaro Upendi Drzewo życia Wielki Wodospad Zakątek Przodków Oaza Ruiny Pustynia Ciernisko Cmentarz Pole bitwy Zarośla Bagno Słone jezioro Gejzery Góry ZZ Wielka woda Jezioro szmaragdowe Jezioro flamingów Kaskada Grobowiec Rzeka Wąwóz Dżungla Pustkowia Równina Rzeka 2 Sawanna 2 Rzeka 3 Las namorzynowy Dolina wichrów Nadrzecze Dolina LS Drzewo życia Sawanna LZ Lupa Skała Wolności Wschodnia Oaza Wydmy Las MB Jezioro MB

Poradnik

Osoby pragnące poznać mechaniki rządzące rozgrywką odnajdą tu szczegóły dotyczące statystyk postaci, systemu walki oraz systemu zdrowia.

Awatar użytkownika
Gunter
Posty: 599
Gatunek: Lew
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 06 lut 2011
Autorzy obrazków: Shantee
Kontakt:

Poradnik

#1

Post autor: Gunter » 24 paź 2018, 19:49

Czym jest PBF?
Jest to tekstowa gra prowadzona na forum, w której wcielasz się w wybraną przez siebie postać. Rozgrywka opiera się na pisaniu postów, w których opisujesz poczynania swojego bohatera. Poszczególne działy są różnymi miejscami w krainie, po których może poruszać się postać.
W skrócie: to tak jakby pisać książkę, ale każdy odpowiada za inną postać (~Ven, 2019)

Regulamin
Przed rozpoczęciem gry należy zapoznać się z regulaminem. Wymagane jest przestrzeganie go, ponieważ w wypadku naruszenia jego zasad wobec użytkownika mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.

Świat gry
Akcja dzieje się w świecie przedstawionym w filmie Król Lew. Oznacza to, że występują tutaj wyłącznie zwierzęta afrykańskie, a nie ma ludzi. Postacie nie są jednak ograniczone wyłącznie do typowo zwierzęcych zajęć jak polowanie, walki itp. Mogą one także być rzemieślnikami, wytwarzając proste przedmioty z dostępnych materiałów jak drewno czy pióra, pamiętając przy tym że zwierzęta nie mają sprawnych rąk, nie znają skomplikowanych mechanizmów ani metod obróbki metali. Niektóre zwierzęta posiadają umiejętności medyczne i potrafią leczyć urazy oraz choroby przy pomocy ziół i innych medykamentów. W krainie obecni są także szamani, którzy na wzór Rafikiego utrzymują kontakt z Duchami Przodków lub innymi wyznawanymi przez siebie bóstwami.

Tworzenie postaci
Rejestrując się musisz podać imię swojej postaci, płeć oraz gatunek do jakiego należy. Pomocna będzie tu lista grywalnych gatunków. Jeśli zależy ci na zagraniu innym afrykańskim zwierzęciem, którego nie ma na liście, należy skonsultować ten pomysł z administracją. Musisz także zdecydować w jakim wieku będzie twoja postać i wpisać jej datę urodzenia. Przyda się tutaj poradnik z systemem wieku. Chociaż postacie liczą czas inaczej niż my, przy wieku postaci zakładamy uproszenie, że 1 rzeczywisty rok = 1 rok dla postaci. Oznacza to, że postać urodzona przykładowo w 2016 roku ma w 2021 roku 5 lat. Powinieneś także zastanowić się nad wyglądem postaci. Powinieneś posiadać avatar lub opisać wygląd w podpisie. Przykładowe avatary, których możesz użyć znajdziesz w temacie wolne grafiki. Możesz też zajrzeć do avatarni, gdzie znajdziesz osoby, które pokolorują dla ciebie avek.

Karta postaci
Kiedy przemyślisz już pomysły na wiek, wygląd gatunek itp. czas na spisanie karty postaci. W tym celu w tym temacie musisz opisać swoją postać według podanego wzoru. Kiedy karta postaci będzie gotowa, zostanie sprawdzona przez admina i otrzymasz informację ile punktów umiejętności masz do rozdzielenia. W tym momencie warto zastanowić się w czym jest najlepsza twoja postać i odpowiednio rozdzielić jej umiejętności. Można wybrać kilka ścieżek: alchemika, uzdrowiciela, szamana, rzemieślnika, wojownika, tropiciela lub też postaci specjalizującej się w skradaniu czy też kondycji. Początkowy wybór jest ważny, ale nie przesądza o przyszłości postaci, ponieważ już w trakcie gry można zdobywać nowe umiejętności.

Początek gry
Na początku nie musisz znać całej fabuły, stad czy postaci. Twoja postać posiada jedynie informacje, które sama zdobyła w trakcie gry, więc możesz poznawać krainę razem z nią.
Możesz rozpocząć grę w dowolnym miejscu na fabule lub w wątku pobocznym.
Fabuła jest to główna akcja, który toczy się na terenie Krainy. Składają się na nią tereny stad oraz tereny wolne - czyli wszystkie miejsca, które można zobaczyć na mapie. Żeby wejść na fabułę, wystarczy że wybierzesz sobie jedną z istniejących lokacji i napiszesz tam post.
Musisz jednak liczyć się z tym, że wkraczając na teren jednego ze stad możesz narazić się jego członkom, więc na początek warto wybrać jedno z miejsc, które na mapie nie jest oznaczone żadnym kolorem.

Dla przykładu: po obejrzeniu mapy stwierdzasz, że twoja postać mogłaby się odnaleźć w dżungli. Nic prostszego! Wystarczy kliknąć w link do Dżungli, wybrać jeden z tematów np. Obrzeże i napisać swojego pierwszego posta. Może on wyglądać na przykład tak:
► Pokaż Spoiler
Następnie pozostaje jedynie poczekać aż ktoś zauważy twoją postać i rozpocznie rozmowę. Nie przejmuj się jeśli na początku trudno ci się odnaleźć w świecie zbudowanym z tematów, wątków i postów, inni gracze na pewno pomogą ci się wkręcić w grę.

Wątki poboczne dzieją się w przeszłości. Do ich prowadzenia służy przeznaczony do tego dział. Dzielą się one na Spotkania (potocznie zwane czasem marginesami), gdzie jak nazwa wskazuje mogą spotkać się 2 lub więcej postaci oraz Szkolenia i Akcje Specjalne. Te dwa działy służą rozwijaniu statystyk, a szczegóły ich funkcjonowania są opisane w mechanice. Na początku skupmy się na spotkaniach.
W tym temacie możesz znaleźć osobę chętną do pisania. Warto też zerknąć na ogłoszenia na górze strony, gdzie widnieją poszukiwania lub po prostu zagadać na czacie, czy ktoś nie miałby ochoty na wątek.

Pisanie postów
Jest to podstawa gry na forum. W poście opisujesz co robi i mówi twoja postać. Dialogi powinno zaczynać się od myślnika. Nie jest wymagane pisanie postów na kilkaset słów, ale postaraj się zachować poprawność gramatyczną i pisać logicznie. Staraj się nie pisać kilku własnych postów po sobie - lepiej poczekaj na odpowiedź innych postaci.
Tekst pogrubiony oznacza wypowiedzi postaci, a kursywą oznacza się myśli np.
► Pokaż Spoiler
Wyjście postaci z danego miejsca oznacza się pisząc na końcu posta ZT (z tematu).

Dołączenie do stada
Każda postać rozpoczyna grę jako samotnik. Nie może też w swojej historii posiadać informacji o przynależności do stada jeśli nie miało to miejsca na fabule. Wyjątkiem są dzieci postaci należących do stada, które już od urodzenia do niego należą.
Jeżeli znudzi ci się życie samotnika możesz postarać się o dołączenie do jednego z istniejących stad lub też założyć własne. Przed podjęciem tej decyzji warto zapoznać się z opisami stad. Fabularne dołączenie do grupy odbywa się poprzez spotkanie z jej przywódcą, który może sprawdzić charakter oraz umiejętności potencjalnego kandydata. Jeśli postać nie spełni wymagań, lider może odmówić jej przyjęcia. Szczegóły dotyczące zakładania własnego stada odnajdziesz w tym temacie.

Dla dociekliwych
W dziale System możesz odnaleźć wiele przydatnych informacji. Zapoznanie się z nimi nie jest obowiązkowe i nie musisz przyswajać sobie całej zawartej tam wiedzy już na początku. Nad całą rozgrywką czuwają Mistrzowie Gry, którzy prowadzą akcje i w razie wątpliwości możesz zwrócić się do nich lub do jednego z członków administracji. Lista pomocnych osób znajduje się tutaj.

aktualizacja 22.06.21

Odpowiedz

Wróć do „System”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości