Newsy
 • 23.06.20
 • Życzymy wszystkiego najlepszego wszystkim tatusiom! A szczególnie tym forumowym.
 • 1.06.20
 • Dziś dzień dziecka! Z tej okazji wszystkie forumowe dzieci otrzymują po 5 paciorków.
 • 1.06.20
 • Z powodu braku zgłoszeń w tym miesiącu niestety nie ma głosowania na Postać Miesiąca :(
 • 31.05.20
 • Do administracji dołączył Bjorn, a wśród MG witamy Ignisa i Ganju.
 • 26.05.20
 • Forumowym mamom składamy najlepsze życzenia oraz drobny prezent w postaci 5 paciorków.
 • 20.05.20
 • Szukamy chętnych do administracji i MG. Zainteresowanych prosimy o wiadomość do Gunter albo Tiba
Fabuła
 • Republika z mapy znika
 • Stado nie przetrwało próby czasu. Opustoszałe tereny Upendi nie są już pod niczyim panowaniem
 • Spotkanie specjalistów
 • Szaman, medyczka i rzemieślnik wchodzą do baru jaskini Nabo...
 • Przyjacielskie zawiłości
 • Dwa młode lwy u stóp Lwiej Skały powalczą o serce tej samej wybranki.
 • Powrót herszta
 • Dawno zaginiony ze Szkarłatnych Ragir odnalazł Lyannę na nowych ziemiach stada.
 • Rodzinne więzi
 • Thanatos i Nilima powrócili na teren Lwiej Ziemi i odnawiają naruszone relacje. Mjuvi, jak wielu innych Lwioziemców, wciąż pozostaje zaginiony.
 • Słońce nad Oazą
 • Nareszcie zakończyła się niebezpieczna burza piaskowa i Oaza wraca do normalnego życia.
 • Seryjny samobójca wciąż żyje
 • Po wielu próbach odebrania sobie życia oraz ataku Piegusa, Uharibifu ciągle przebywa w lwioziemskim więzieniu. Syn kanclerza usłyszy zarzuty.
x
Suwak
Lwia Skała Wodopój Las Kanion Termitiery Jezioro ZZ Wulkan Góry LS Jaskinie Kilimandżaro Upendi Drzewo życia Wielki Wodospad Zakątek Przodków Oaza Ruiny Pustynia Ciernisko Cmentarz Pole bitwy Zarośla Bagno Słone jezioro Gejzery Góry ZZ Wielka woda Jezioro szmaragdowe Jezioro flamingów Kaskada Grobowiec Rzeka Wąwóz Dżungla Pustkowia Równina Rzeka 2 Sawanna 2 Rzeka 3 Las namorzynowy Dolina wichrów Nadrzecze Dolina LS Drzewo życia Sawanna LZ Lupa Skała Wolności Wschodnia Oaza Wydmy Las MB Jezioro MB

Zioła medyczne

Znajdują się tu informacje o systemie medycznym, chorobach i ziołach.

Awatar użytkownika
Gunter
Posty: 489
Gatunek: Lew
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 06 lut 2011
Krzepa: 0
Zręczność: 0
Percepcja: 0
Duch: 40
Autorzy obrazków: ja
Kontakt:

Zioła medyczne

#1

Post autor: Gunter » 29 mar 2019, 20:35

Zioła specjalne
Nie można ich zbierać na fabule. Do zdobycia na eventach i w konkursach. Może z nich korzystać każda postać.

ObrazekCebula
Roślina nieprzyjemna w smaku i zapachu, lecz o cudownych właściwościach zdrowotnych. Wzmacnia odporność, zwalcza infekcje oraz zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Ponadto jej woń odstrasza owady, więc wystarczy natrzeć nią futro, by uwolnić się od komarów i natrętnych pasożytów.

ObrazekKocimiętka
Jedynie w Upendi można napotkać tę roślinę o fioletowych kwiatach i odurzającym zapachu. W medycynie ma ona zastosowanie do odstraszania owadów oraz jako środek uspokajający. Najbardziej znana jest jednak ze swojego wpływu na kotowate. Wąchanie kocimiętki wprawia zwierzęta w krótkotrwały błogi stan, podczas którego nabierają ochoty na czułości. Część kotowatych jest odporna na jej działanie.
Zioła lecznicze
Mogą być zbierane przez medyków oraz postaci, które nauczyły się je rozpoznawać. Używane są do leczenia chorób fizycznych.

ObrazekAloes
Roślina o charakterystycznych mięsistych liściach, która występuje najczęściej na terenach suchych. Posiada właściwości antybakteryjne i łagodzące oraz przyspiesza gojenie. Z tego powodu sok z liści aloesu jest stosowany przy leczeniu ran.
Zbiór: Ciernisko, Oaza

ObrazekArtemizja
Występuje w miejscach wilgotnych takich jak brzegi rzek. Jest to roślina niezastąpiona w leczeniu malarii. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i łagodzi dreszcze, a ponadto pomaga także na kaszel i wymioty. Podawana jest w formie naparu lub ekstraktu, do którego ze względu na gorzki smak można dodać miodu.
Zbiór: Rzeka Królów, Wstęga Kręgu Życia, Upendi

ObrazekBulbine
Sucholubna roślina o żółtych kwiatach. Z jej roztartych liści można przyrządzić maść do stosowania na niewielkie skaleczenia i zmiany skórne. Łagodzi także uporczywe swędzenie skóry. Używana wewnętrznie wspomaga płodność oraz pojawiający się w starczym wieku reumatyzm.
Zbiór: Kościany Szczyt, Zachodnia Korona, Kilimandżaro

ObrazekCzarci pazur
Nazwa tego zioła pochodzi od charakterystycznego, zakrzywionego kształtu jej owoców, jednak to bulwy kryją w sobie leczniczą moc. Uśmierza nawet silny ból oraz zmniejsza opuchliznę, co czyni go przydatnym między innymi przy leczeniu urazów.
Zbiór: Pustynia

ObrazekGeranium
Poza pięknymi kwiatami cenne są także liście tej rośliny. Może z powodzeniem pełnić funkcję naturalnego antybiotyku. Właśnie z tego powodu podawana jest przy wszelkich infekcjach i zakażeniach.
Zbiór: Las, Las namorzynowy, Dżungla

ObrazekImbir
Najistotniejszą częścią rośliny są jej ukryte pod ziemią kłącza. Napój przyrządzony z roztartych kłączy wykazuje działanie antywirusowe. Jest użyteczny przy obniżaniu gorączki oraz rozgrzewa wychłodzony organizm. Pomaga także na przypadłości żołądkowe: łagodzi ból i hamuje mdłości.
Zbiór: Sawanna (na zachodzie i na wschodzie), Równina

ObrazekKocanka
Występująca powszechnie roślina o wielu zastosowaniach. Stosowana w postaci naparu lub ekstraktu z liści lub kwiatów łagodzi kaszel, zbija gorączkę, a także wspomaga organizm przy leczeniu ran. Wcierana w futro może być używana do odstraszania owadów.
Zbiór: Jezioro, Cmentarz, Ruiny

ObrazekLwi ogon
Łatwo rozpoznawalny po pomarańczowych kwiatach i wysokiej łodydze. Wyciśnięty z niej świeży sok po rozprowadzeniu w wodzie daje napój o działaniu psychoaktywnym. Po wypiciu wywołuje lekką euforię i halucynacje. Z kolei silny napar lub ekstrakt z korzenia tej rośliny jest stosowany jako odtrutka przy ukąszeniu węża.
Zbiór: Dżungla, Las namorzynowy

ObrazekMarula
Drzewo maruli wytwarza żółte owoce bogate w witaminy. Z tego względu spożywanie ich wspomaga organizm przy przeziębieniu i innych infekcjach. Sfermentowane owoce mają właściwości odurzające, a zewnętrznie ich sok może być skuteczny w odkażaniu ran.
Zbiór: Sawanna (na zachodzie i na wschodzie), Las

ObrazekPrzepękla
Pnącze o czerwonych owocach, najłatwiejsze do znalezienia w lasach. Z młodych liści i pędów przyrządza się napój o działaniu przeciwwymiotnym. Korzeń z kolei, spożywany w swej pierwotnej formie działa jako afrodyzjak.
Zbiór: Las, Las namorzynowy, Kilimandżaro

ObrazekPsoralia
Krzew o liściach zbawiennie działających na umysł. Żucie ich łagodzi stres, ułatwia skupienie i uwalnia od strachu. Pozwalają się wyciszyć i uwolnić od dręczącego niepokoju. Silny napar z liści natychmiastowo usypia.
Zbiór: Kanion, Wąwóz

ObrazekRącznik
Wysoka roślina o łatwo rozpoznawalnych czerwonych pędach. Przez roztarcie jej nasion uzyskuje się olej, który stosowany w niewielkich ilościach ma właściwości przeczyszczające, w większych jest jednak silną trucizną. Bywa używany zewnętrznie do leczenia oparzeń i różnorodnych zmian skórnych.
Zbiór: Dżungla

Trucizny
Mogą być zbierane przez medyków oraz postaci posiadające wiedzę o ziołach. Wymagają zachowania szczególnej ostrożności.

ObrazekAdenium
Krzew o różowych kwiatach występujący na terenach pustynnych. W jego korzeniach i pędach znajduje się silnie trujący sok. Przy pozyskiwaniu tej rośliny trzeba zachować najwyższą ostrożność, ponieważ drażni skórę, a poprzez rany może dostać się do krwi.
Działanie: Zadaje obrażenia natychmiastowe w przypadku dostania się do krwi (15-0,1·Krzepa) lub w razie kontaktu ze skórą (10-0,1·Krzepa)
Zbiór: Pustynia

ObrazekGifblar
Niepozorna sucholubna krzewinka. Wszystkie jej części są silnie trujące, a początkowymi objawami zatrucia są trudności w oddychaniu i kołatanie serca. Jeśli nie zostanie podana odtrutka, w niedługim czasie następuje śmierć. Mięsożercy mogą zatruć się nie tylko przez spożycie rośliny, ale także mięsa zwierzęcia, które przed śmiercią zjadło truciznę.
Działanie: W przypadku spożycia zadaje (15-0,1·Krzepa) obrażeń na post ofiary. Efekt nie kumuluje się po podaniu kolejnych porcji.
Zbiór: Pustkowia

ObrazekKalia
Piękna roślina o białych kwiatach. Odnaleźć ją można w wilgotnych, słonecznych miejscach. Cała roślina jest trująca, a jej spożycie powoduje pieczenie oraz opuchnięcie gardła, przez co podanie odtrutki może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Jednocześnie występuje silny ból brzucha oraz biegunka.
Działanie: Przyjęta z pokarmem powoduje utratę 10% statystyk do momentu podania odtrutki. Efekt kumuluje się maksymalnie do 30% (+10% za każdą kolejną porcję).
Zbiór: Wodopój, Nadrzecze

ObrazekStrofant
Występująca w dżungli liana, której nasiona są silnie trujące. W pozostałych częściach rośliny nie występuje trucizna, więc jej zbiór jej stosunkowo łatwy. Najbardziej skuteczny jest napar z nasion, którego kilka porcji wystarczy by zabić dorosłe zwierzę.
Działanie: Zadaje obrażenia natychmiastowe w przypadku dostania się do krwi (8-0,1·Krzepa) lub w razie spożycia (30-0,1·Krzepa).
Zbiór: Dżungla

ObrazekSumak
Niebezpieczny krzew spotykany w lasach. Jego liście wydzielają olej, z którym kontakt wywołuje reakcję alergiczną objawiającą się swędzącą wysypką i pęcherzami. Niezwykle trudno pozbyć się go ze skóry lub futra, więc objawy utrzymują się przez dłuższy czas.
Działanie: W przypadku kontaktu ze skórą powoduje podrażnienie i ofiara odczuwa nieodpartą chęć podrapania się. Po pewnym czasie powstają rany, które mogą prowadzić do groźnych zakażeń. Na skutek działania sumaka, po upływie 3 postów ofiara traci 1 punkt życia na post. Za każdą kolejną porcję sumaka obrażenia zwiększają się o 1 punkt aż do maksymalnie 5 punktów na turę.
Zbiór: Las, Las namorzynowy

ObrazekWawrzynek
Krzew rosnący najchętniej na skalistej glebie. Wszystkie jego części są niejadalne, a spożycie ich wywołuje pieczenie w przełyku i żołądku oraz mdłości. Jednak to owoce są najbardziej trujące. Po zjedzeniu ich pojawiają się zaburzenia rytmu serca i śpiączka, które mogą w części przypadków prowadzić do śmierci.
Działanie: Przyjęty z pokarmem powoduje utratę 20% losowej statystki do momentu podania odtrutki. Efekt może wystąpić maksymalnie 3 razy. Ubytek statystyki występuje w odniesieniu do jej wartości początkowej.
Zbiór: Wulkan
Edytowano: 17.11.2019

Awatar użytkownika
Gunter
Posty: 489
Gatunek: Lew
Płeć: Samiec
Data urodzenia: 06 lut 2011
Krzepa: 0
Zręczność: 0
Percepcja: 0
Duch: 40
Autorzy obrazków: ja
Kontakt:

#2

Post autor: Gunter » 17 lis 2019, 12:06

Zbiór ziół Po wkroczeniu na wybrany teren z zamiarem zerwania danego zioła, medyk musi odnaleźć jego źródło, a powodzenie poszukiwania zależy od ilości percepcji postaci. W tym celu gracz rzuca kością 3d100. Służy to tego kod . W jednym rzucie można znaleźć jeden gatunek zioła.
Za sukces w teście uznaje się sytuację, gdy wynik rzutu jest niższy lub równy wartości percepcji.
Jeżeli:
 • W teście nie otrzymano żadnego sukcesu - zielarz nie odnalazł szukanej rośliny i nie może kontynuować poszukiwań w tej samej lokacji; może do niej wrócić po 2 tygodniach by szukać raz jeszcze
 • W teście otrzymano jeden sukces - zielarz nie odnalazł szukanej rośliny, ale może kontynuować poszukiwania
 • W teście otrzymano dwa sukcesy - zielarz znalazł niewielkie źródło rośliny, z którego może pozyskiwać jednorazowo:
  - na 1. poziomie lub 2. poziomie 1 porcję zioła
  - na 3. poziomie 2 porcje
 • W teście otrzymano trzy sukcesy - zielarz znalazł duże skupisko rośliny, z którego może pozyskiwać jednorazowo
  - na 1. poziomie 1 porcję
  - na 2. poziomie 2 porcje
  - na 3. poziomie 4 porcje
Po znalezieniu źródła można zbierać z niego zioła raz na 2 tygodnie ze względu na konieczność regeneracji rośliny. Częstszy zbiór lub pozyskiwanie większej liczby porcji niż określona prowadzi do zniszczenia źródła. Można wtedy poszukać kolejnego po upływie 2 tygodni. W jednej lokacji każdy zielarz może zebrać kilka różnych ziół, dla każdego oddzielnie rzucając kością. Wracając do miejsca gdzie znaleziono źródło rośliny nie trzeba już rzucać kostką, można zebrać taką samą ilość zioła.

Zbieracze mogą dzielić się wiedzą o źródłach ziół, przekazywać ją innym postaciom lub podpatrywać je u innych zielarzy.
Zioła można przechowywać np. w jaskini lub innym bezpiecznym miejscu. Wysuszenie roślin lub zakonserwowanie ich w inny sposób zapewnia, że nie psują się i mogą być używane przez bardzo długi czas.

edytowano: 16.12.19

Odpowiedz

Wróć do „Medycyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości